2020-04-28
Zamiast oprysków budki dla jeżykow
W Starachowicach rozpoczęto montaż budek lęgowych dla jerzyków. Prezydent miasta Marek Materek przekonuje, że to lepsze rozwiązanie niż opryski. W mieście kilka dni temu rozpoczęto montaż 100 budek lęgowych. Na zamówienie samorządu wykonali je podopieczni Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Stykowie. Materek przekonuje, że to ekologiczne i korzystne ekonomicznie rozwiązanie. Przeprowadzenie oprysku przeciwko komarom na tak dużym terenie jak miasto jest niezwykle kosztowne, a oprysk jednorazowy czy punktowy nie ma skuteczności. Gmina nie może odkomarzać prywatnych działek, ogródków, łąk czy lasów, a stosowanie oprysku na wybiórczych działkach nie przynosi żadnego efektu. Na dodatek efektywność jeszcze spada, gdy pada deszcz.
Budki dla jerzyków w Starachowicach
Budki dla jerzyków w Starachowicach Źródło: https://kielce.wyborcza.pl

2020-04-24
Pandemia niechlujstwa.
W Warszawie pojawił się nowy rodzaj śmieci. To plastikowe rękawiczki, które mają służyć do ochrony przed koronawirusem. Zużyte środki ochronne leżą przed sklepami, na chodnikach, wysypują się ze śmietników.

- Wygląda to fatalnie. Takiego, delikatnie mówiąc nieporządku dawno w mieście nie było. Rękawiczki, które służą do tego, by chronić nas przed zarazą porozrzucane są przed sklepami, aptekami i przychodniami. Czy tak ma wyglądać przestrzeganie wytycznych? - pisze "Super Express". Bałagan jest na osiedlach, gdzie skażone rękawiczki wysypują się z kontenerów, przed sklepami i na ulicach. Niektóre tereny wręcz zmieniły się w wysypiska.
Źródło:https://wp.pl
Smog w Warszawie
Rękawiczki zostawiane na chodnikach i trawnikach Żródło: infokonin.pl

2020-04-23
Przejrzysta woda w Wenecji. Meduzy pływające w kanałach.
Zoolog Andrea Mangoni nagrał meduzę, która płynie po niesamowicie czystych wodach weneckich kanałów. To wszystko dzięki zmniejszonej aktywności mieszkańców i braku turystów.

W Wenecji podczas pandemii nie ma turystów; życie w mieście, podobnie jak w wielu innych w Europie, właściwie zamarło z powodu kwarantanny.
Jest także pozytywny efekt dramatycznych wydarzeń związanych w koronawirusem. Woda w kanałach stała się bardziej czysta dzięki mniejszej aktywności społeczności i wstrzymaniu ruchu wielkich statków wycieczkowych. Brudny osad opadł na dno, a tafla wody stała się gładka i przejrzysta.
Dzięki temu można było zaobserwować meduzę, która pływała w weneckich kanałach. Wcześniej ten gatunek nie dopływał do tego miasta, gdyż woda była zbyt bardzo zmącona.
Źródło: http://www.tvp.info
Meduza w Wenecji
Meduza pływająca w kanałach Wenecji. Źródło: http://www.tvp.info, Facebook/Andrea Mangoni

2020-04-21
Dzień Ziemi.
W tym roku w Dniu Ziemii nie ma dobrych informacji.

Płonie Biebrzański Park Narodowy. Szacowana powierzchnia pożaru to ok. 6000 ha.
http://www.biebrza.org.pl/
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym
Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym Źródło: Archiwum BbPN
Rekordowa susza w całym kraju. Wisła pokazuje dno.
Warszawa, stan Wisły przy bulwarach, zanotowany we wtorek 14.04.20 o godz. 8.00 to 72 cm Dla porównania:
14.04.19 - 98 cm
14.04.15 - 213 cm
14.04.10 - 262 cm
https://tvn24.pl/tvnwarszawa
Niski stan wody w Wiśle
Niski stan wody w Wiśle https://tvn24.pl/tvnwarszawa

2020-04-19
Ministerstwo Środowiska: Przez zakaz wstępu do lasu przyroda odżyła.
Wystarczyły dwa tygodnie zakazu wstępu do lasu, a przyroda odżyła; zwierzęta wyszły z leśnych ostępów i z ciekawości zaczęły nawet zwiedzać ludzkie osiedla - informuje w niedzielnym komunikacie Ministerstwo Środowiska.

Według resortu środowiska efekt zakazu wejścia do lasów jest zaskakujący. Leśnicy mówią wprost: od lat nie było takiego zachowania łani, niedźwiedzi, rysiów czy żubrów. "To jak cud natury" - komentuje MŚ.
"Niesamowite, jak szybko natura odżywa, gdy nie ma ludzi. Wystarczyły dwa tygodnie zakazu wstępu do lasów, a zwierzęta jakby pozbyły się strachu. Bawią się z małymi na drogach, szlakach, leśnych parkingach, wchodzą do wiat, ba, wychodzą z lasu i zwiedzają puste ulice na podmiejskich osiedlach" – opowiada cytowany w informacji nadleśniczy z Browska Adam Roczniak.
Jak podano, w Zakopanem wielkie stado łań spacerowało kilka dni temu jedną z głównych arterii miasta. Łanie szły powoli, bez strachu, wzdłuż na co dzień ruchliwej ulicy, z zaciekawieniem przyglądając się ludzkim domostwom i samochodom.
Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl
Stado łań w centrum Zakopanego
Stado łań w centrum Zakopanego. Źródło:PAP/Grzegorz Momot

2020-04-08
Zanieczyszczenie powietrza powoduje wyższą śmiertelność wśród osób zakażonych wirusem Covid-19.
Jak podaje brytyjski dziennik "The Guardian" według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, nawet niewielki wzrost ilości cząsteczek w powietrzu w latach poprzedzających pandemię, zwiększa śmiertelność z powodu koronawirusa o 15%. Smog już wcześniej był powiązany ze wzrostem ryzyka zachorowania na zespół ostrej niewydolności oddechowej, który prowadzi do śmierci zakażonych Covidem-19. W oddzielnym badaniu, również naukowcy z Włoch powiązali duże zanieczyszczenie powietrza na północy kraju z wysoką śmiertelnością z powodu koronawirusa.
Źródło: https://www.theguardian.com, Warszawski Alarm Smogowy
Smog nad Mediolanem w północnych Włoszech
Smog nad Mediolanem w północnych Włoszeche. Źródło: https://www.theguardian.com, Warszawski Alarm Smogowy

2020-03-29
Warszawa miała najgorsze powietrze na świecie.
Powietrze w wielu miastach w centrum i na południu Polski było niezwykle zanieczyszczone w niedzielę 29 marca, wielokrotnie przekraczając dopuszczalne normy. Najbardziej dusiła się jednak Warszawa.

Jak podaje Warszawski Alarm Smogowy, o 8:00 w stolicy na al. Niepodległości stężenie pyłów PM 2.5 było przekroczone o ponad 400 proc. (w pozostałych miejscach czujniki średnio wskazywały między 350 a 600 proc.), a PM 10 o 260 proc. Na pierwszy rzut oka to dość zaskakujące, bo przecież w wyniku izolacji wywołanej koronawirusem ruch samochodowy wyraźnie się zmniejszył, a weekend był wyjątkowo ciepły. Główna przyczyna najprawdopodobniej jest więc taka, że mocno grzaliśmy w swoich domach. Dodatkowo, w sobotę, w ciągu dnia było bardzo ciepło, co wywołało zjawisko inwersji (pojawiła się gdy temperatura spada i zimne powietrze zostaje przy ziemii razem ze spalinami emitowanymi z kopciuchów i kominków).
Źródło: http://noizz.pl
Smog w Warszawie
Smog w Warszawie. Źródło: noiz.pl, Warszawski Alarm Smogowy