Zanieczyszczenia powietrza:
  • Dwutlenek siarki SO2, tlenki azotu NxOy, węglowodory CxHy, pyły (zawierające m.in. izotopy promieniotwórcze i metale ciężkie) częściowo osadzają się na powierzchni ziemi, część ich rozpuszcza się w kroplach chmur (wody) i tworzy kwasy i wraz z deszczem lub śniegiem opada jako tzw. kwaśny opad.
  • Stopień zanieczyszczeń powietrza określa się mierząc koncentrację tlenku siarki(IV) SO2
  • W Polsce aż w 56 okręgach miejsko - przemysłowych wielokrotnie przekraczane są dopuszczalne normy zanieczyszczeń
  • Jedną z przyczyn zanieczyszczeń powietrza jest powstawanie w atmosferze kwasu azotowego(V). Tlenek azotu(II), tworzący się głównie w procesach spalania, przekształca się potem w kwas azotowy(V), który to wpływa niekorzystnie na klimat - przyczynia się do przyspieszenia globalnego ocieplenia i powiększa dziurę ozonową. Jest on utleniany przez O2 lub O3 :
    NO + O3 --> NO2 + O2.
    Następnie ditlenek azotu utleniany jest przez rodniki hydroksylowe (najbardziej reaktywna forma tlenu, posiadająca niesparowany elektron). Reakcja ta przebiega następująco :
    NO2 + OH + M --> HNO3 + M
    przy czym M jest jakimś trzecim ciałem. Ponieważ w tej reakcji jako substraty występują częściowo produkty procesów fotochemicznych, zachodzi ona głównie w czasie dnia. Kwas azotowy(V) usuwany jest z atmosfery zarówno w postaci mokrego jak i suchego opadu atmosferycznego i jest on jednym z głównych czynników zwiększających ich kwasowość. W pewnym stopniu reaguje on z amoniakiem, którego głównym źródłem są nawozy azotowe. Równanie reakcji usuwania HNO3 z atmosfery wygląda następująco :
    NH3 + HNO3 --> NH4NO3
  • wzór strukturalny kwasu azotowego(V)
    Wzór strukturalny kwasu azotowego(V). Źródło:www.chemfiztip.blogspot.com

  • Kwas siarkowy(VI) także zanieczyszcza atmosferę, a proces jego tworzenia jest bardziej złożony niż tworzenie się HNO3. Siarkowodór (sulfan), disiarczek węgla, siarczek karbonylu - to tylko kilka substancji zawierających siarkę na najniższym (II) stopniu utlenienia. Po przedostaniu się tych związków do atmosfery rozpoczyna się ciąg reakcji ich utleniania. Wymienione substancje ulegają utlenieniu przez rodniki hydroksylowe, w wyniku czego powstają rodniki sulfanylowe jako produkt początkowy. Reakcje te to:
    H2S + OH --> H2O + SH
    CS2 + OH --> COS + SH
    COS + OH --> CO2 +SH
    Spośród tych trzech połączeń siarkowodór i disiarczek węgla reagują szybko, natomiast siarczek karbonylu, uwalniany bezpośrednio z wód oceanicznych lub powstającyw wyniku utleniania disiarczku węgla, jest kinetycznie względnie trwały w reakcji utleniania. Dalsze utlenianie rodnika sulfanylowego prowadzi do powstania ditlenku siarki:
    SH + O2 --> SO + OH
    SH + O3 ---> SHO + O2
    SHO + O2 --> SO + HOO
    SO + O3 --> SO2 + inne produkty
    Tworzenie się kwasu siarkowego(VI) z ditlenku siarki zachodzi w wyniku co najmniej dwóch różnych grup procesów. Pierwsza z nich to sekwencja reakcji homogenicznych w fazie gazowej, którą rozpoczyna reakcja:
    SO2 + OH + M --> HOSO2 + M
    Rodnik HOSO2 ulega licznym i względnie szybkim reakcjom prowadzącym do powstania kwasu siarkowego(VI). Najprostszym i najważniejszym procesem, w którym tworzy się kwas, jest:
    HOSO2 + O2 + M --> HOO + SO3 + M
    Z kolei w wyniku rozpuszczania się tritlenku siarki w wodzie tworzy się właściwy kwas siarkowy(VI):
    SO3 + H2O --> H2SO4
  • wzór strukturalny kwasu siarkowego(VI)
    Wzór strukturalny kwasu siarkowego(VI). Źródło:www.chemfiztip.blogspot.com

  • Jony, które wpływają na stopień zakwaszenia opadów to jony amonowe i oksoniowe. Ponieważ jon amonowy jest bardzo słabym kwasem(pH = 9,25) w obecności nawet niewielkiego nadmiaru jonów oksoniowych nie może dstarczać protonów i jego wpływ na pH opadu atmosferycznego jest nie do pominięcia. Jednak, gdy jony amonowe znajdą się w glebie lub w wodzie w warunkach aeoroboowych, w wyniku mikrobiologicznego utlenienia powstają jony azotanowe(V) i dwa jony oksoniowe z każdego jonu amonowego:
    NH4+ + 2 O2 + H2O --> NO3-(aq) + 2 H3O+(aq).
    W ten pośredni sposób jony amonowe mają znaczący udział w zakwaszaniu opadów atmosferycznych.
  • W ostanim czasie opracowano proces do ograniczania emisji kwasowych składników gazowych uwalnianych przez elektrownie, o nazwie SONOX. Proces ten zaczęto wykorzystywać w Kanadzie (firma Ontario Hydro) w niewielkim urządzeniu badawczym. Proces polega na wdmuchiwaniu do pieca wodnej zawiesiny zawierającej sorbenty wapniowe, zazwyczaj sproszkowany kamień wapienny, dodatki zawierające azot, zazwyczaj mocznik, w temperaturze między 900 i 1350C. W gorącej atmosferze pieca zachodzą następujące reakcje:
  • CACO3 (s) --> CAO(s) + CO2 (g)
    CAO(s) + SO2 (g) + 1/2 O2 (g) --> CASO4 (s)
    NH2CONH2 (s) + 2 NO (g) + 1/2 O2 (g) --> 2 N2 (g) + CO2 (g) + 2 H2O
    wzór strukturalny mocznika
    Wzór strukturalny mocznika. Źródło:www.biotechnologia.pl